I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

Warsztaty Sprawdzam to!

Uczniowie klas drugich 23.03.2023 r. zdobywali wiedzę jak weryfikować informacje oraz rozpoznawać fake news podczas warsztatów zorganizowanych przez Fundację Ważne Sprawy prowadzonych przez naszego absolwenta Bartosza Łapkowskiego.

Więcej informacji na stronie.

Projekt eTwinning

W ramach programu eTwinning w naszej szkole jest realizowany międzynarodowy projekt „Innovative Spirit in Education”.

Uczniowie i uczennice klas pierwszych i drugich realizują zadania projektowe i aktywnie uczestniczą w spotkaniach online ucząc się i eksplorując świat, analizując jak nasza rzeczywistość może wyglądać w przyszłości biorąc pod uwagę m.in. zmiany klimatyczne i szybko rozwijającą się technologię.

Podkarpacki Konkurs Matematyczny

Miło nam poinformować, że do finału XXII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji zakwalifikował się Jakub Niedziałek uczeń klasy 2c naszego liceum. Opiekunem ucznia jest prof. Tomasz Czyż.

Jakubowi gratulujemy osiągniętego sukcesu i życzymy powodzenia w finale konkursu, który odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 25 marca 2023 roku o godzinie 10:00 w IV Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Dzień Wiosny w I LO

Z okazji Dnia Wiosny uczniowie zatańczyli belgijkę!

g-22-03-pdzw-40
Więcej zdjęć w galerii

Warsztaty efektywnej komunikacji

14 marca uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach efektywnej komunikacji, przeprowadzonych przez Forum Dialogu Obywatelskiego.

W ramach zajęć uczestnicy wzięli udział w grze symulującej obrady Rady Miasta Garniec, a ich celem było uzgodnienie w drodze konsensusu sposobu wykorzystania środków z dotacji unijnej.

Gra uświadomiła młodzieży rolę dobrej dyskusji w życiu społecznym oraz pokazała korzyści płynące z poszukiwania tego, co nas łączy.

Cyberbezpieczeństwo – wiesz więcej, działasz bezpieczniej!

Zapraszam uczniów naszej szkoły (i nie tylko) do udziału w darmowym szkoleniu “Introduction to Cybersecurity” opartym na działającej w naszej szkole Cisco Academy. Szkolenie jest w języku angielskim i obejmuje fundamentalne treści związane z bezpieczeństwem w sieci Internet. Czas potrzebny na jego samodzielne ukończenie to 6 godzin.

Zachęcam do udziału jak największej liczby osób – szkolenie będzie aktywne do 30 czerwca 2023r.

Osoby, które ukończą szkolenie do końca 24 marca – otrzymają nasz szkolny gadżecik – breloczek do kluczy z dinozaurem (drukowany na naszej szkolnej drukarce 3D).

Aby wziąć udział – kliknij w link.
https://skillsforall.com/course/introduction-to-cybersecurity?userLang=en-US&instance_id=cdf8c5a8-3500-494b-82ec-f025e5ebdeaf

Jeśli jesteś już w szkolnej akademii Cisco, zaloguj się poprzez link pod obrazkiem z logo akademii. Jeśli nie, załóż nowe konto. Po ukończeniu tego szkolenia, dostępne będzie kolejne, darmowe, o nazwie “Cybersecurity” w wymiarze 160 godzin. Prowadzi ono do certyfikacji firmy Cisco.
W razie problemów zapraszam do kontaktu. Daniel Betleja dabe@1lo.rzeszow.pl

Kolejny sukces

Z ogromną radością informujemy, że uczennica kl. 3e Alicja Wróbel zakwalifikowała się do etapu centralnego XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki i tym samym została jej finalistką.

Etap centralny odbędzie się 12 kwietnia, jednak już teraz Alicja uzyskała prawo do otrzymania indeksu wybranych uczelni z pominięciem procesu rekrutacyjnego.
Uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem Alicji jest prof. M. Świętoń.

Nasi uczniowie w debacie

Nasi uczniowie: Iza, Weronika,  Antoni i Jakub – 15 marca wzięli udział w Wojewódzkiej Debacie o Ocenianiu “Weź mnie doceń, a nie oceń”, w ramach programu “Aktywni Obywatele”.

Spotkanie, które odbyło się w Rzeszowie dla nauczycieli i dyrektorów szkół, było elementem ogólnopolskiej dyskusji nad projektem Fundacji „Szkoła bez ocen”, która chce uprościć i unowocześnić system oceniania w szkołach. 

Zajęcia z Instytutem Psychologii UJ

Koła wiedzy psychologicznej I LO w Rzeszowie i I LO w Biłgoraju spotkały się na wykładzie Pani Profesor Katarzyny Prochwicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie “Wyrywacze, skubacze, podgryzacze. Psychopatologia codziennych nawyków” 17.03.2023 r. Spotkanie zorganizowały zaprzyjaźnione prowadzące koła: w I Liceum w Rzeszowie pani Dorota Rakocy i w I Liceum w Biłgoraju pani Anna Bodys.

Serdecznie dziękujemy Pani Profesor za cenne spotkanie!

MATEUSZ GRENDYS MISTRZEM POLSKI JUNIORÓW W JUDO!!! 

Mateusz Grendys z klasy IIIB został Mistrzem Polski (po raz trzeci w swojej karierze) tym razem w kategorii juniorów w wadze do 73 kg. Mateusz sięgnął po złoto w pięknym stylu zwyciężając wszystkie pojedynki przed czasami to zarówno pięknymi rzutami jak i efektownymi akcjami w parterze. Mateusz na co dzień trenuje w klubie Millenium AKRO Rzeszów, jego trenerem jest Piotr Majcher.

Mati, gratulujemy wielkiego sukcesu sportowego i czekamy na więcej 😉 

Ludolfina, stała Archimedesa, czyli „podziwu godna liczba Pi

Liczba Pi

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie. (…)

(Fragment wiersza Wisławy Szymborskiej)

W dniu 14 marca na całym świecie obchodzone jest święto liczby π (3,14159265…). Z okazji tego święta Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej zaprosił młodzież szkół średnich na wykłady i pokazy z zakresu nauk ścisłych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas matematyczno-fizycznych naszego liceum: 1c i 3c pod opieką p. A. Rzeczycy-Słysz i p. A. Błahut. Uczestnicy wydarzenia poznali niesamowitą historię odkrywania kolejnych rozwinięć liczby Pi, którą opowiedział dr Krzysztof Piejko w wykładzie inauguracyjnym pt. „Stała Archimedesa, czyli podziwu godna liczba π”. Po wykładzie rozpoczęły się zajęcia w mniejszych grupach: pokazy doświadczeń i wykłady z zakresu fizyki i matematyki.

Liczba Pi bywa nazywana stałą Archimedesa, bo to właśnie ten grecki filozof przyrody i matematyk w III wieku p.n.e. określił wartość liczby Pi z dokładnością do dwóch cyfr po przecinku 3,14 (jest to najczęściej stosowane w obliczeniach przybliżenie tej liczby). Ludolfina to inne słynne określenie liczby Pi, pochodzi od imienia matematyka Ludolpha van Ceulena, który całe życie poświęcił na wyznaczenie wartości tej liczby i udało mu się określić ją z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Przez lata, kolejni pasjonaci odkrywali coraz to dokładniejsze rozwinięcia liczby Pi.  Obecnie, dzięki komputerom, znamy je  z dokładnością do 62,8 biliona cyfr po przecinku.

Sukces w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły, Rozalia Grechuta /kl.3b/ i Urszula Słonina /kl. 2e/, zakwalifikowały się do etapu centralnego LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W przygodzie olimpijskiej towarzyszą im prof. A. Putyło i prof. M. Byszuk.
Serdecznie gratulujemy!

Laureatka Olimpiady!

Marysia Homzar z klasy IIe została Laureatką etapu centralnego Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej.

GRATULUJEMY!

Stwórzmy nowe warunki! – to projekt organizowany w ramach Zwolnieni z teorii.

Przejdź do galerii zdjęć

Polega na warsztatach i spotkaniach z prelegentami, które odbywać się będą w PCI (Podkarpackim Centrum Innowacji). 🚀

Naszym celem jest poszerzenie wiedzy młodych ludzi w zakresie kompetencji , predyspozycji czy umiejętności zawodowych i nie tylko.
W dzisiejszych czasach wszystko bardzo szybko się zmienia, a w tym rynek pracy i jego potrzeby.

Projekt skierowany jest do młodych ludzi , którym zależy na rozwoju i zdobywaniu praktycznej, potrzebnej wiedzy, takiej jak radzenie sobie ze stresem, poznanie i wykorzystywanie swoich kompetencji miękkich i twardych, czy tworzenie własnego CV.

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na naszym instagramie, facebooku i stronie internetowej 😉

O szczegóły dopytać możecie również osobiście, organizatorów przez messengera ❤️ :

Alicja Grążka – lider zespołu

WYJAZD NARCIARSKI DO WAŃKOWEJ

Wyjazd narciarski do Wańkowej

09.03.2023 (czwartek)

Zbiórka przed wyjazdem: parking PODPROMIE
Godzina zbiórki: 6:30
Data: czwartek (09.03.2023)
 
Wszystkie osoby wyjeżdżające muszą posiadać własny KASK oraz sprawny sprzęt za którego sprawdzenie i przygotowanie do jazdy są odpowiedzialni we własnym zakresie.
Pamiętajcie o zabraniu ze sobą potrzebnych rzeczy/sprzętu oraz dobrego humoru.”

V Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Sztuce

Szkic konkursowy Emilii Miłek
Szkic konkursowy Zuzanny Dec

W V Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Sztuce. Średniowiecze, który odbył się 7 marca 2023 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie pierwsze miejsce zdobyła drużyna w składzie: Kamila Bury, Marta Gurbała, Julia Leniar, Emilia Miłek (kl. 4b, opiekun mgr Marcin Świętoń), drugie miejsce drużyna w składzie Zuzanna Dec, Martyna Markiewicz, Julia Staroń, Mikołaj Pączek (kl. IIa, opiekun mgr Wojciech Pietryka), wyróżnienie zdobyła drużyna w składzie: Karolina Kochman, Dominika Pałach, Magdalena Mierzwa, Aleksandra Wilk (kl. 2d, opiekun mgr Marcin Świętoń). W zawodach uczestniczyła też drużyna w składzie: Dominika Zima, Aleksandra Ogórek, Kinga Plechawska, Martyna Bieniek (kl. Ie, opiekun dr Tadeusz Ochenduszko).

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top