I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

budynek szkoły I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie budynek szkoły . budynek szkoły .

DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!

Już 17 maja 2021 r. rozpocznie się
rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
.
Składanie wniosku do szkół odbywać się będzie ELEKTRONICZNIE.

W odpowiednim czasie na naszej stronie umieszczony zostanie
link do systemu rekrutacji.

W razie pytań prosimy o mailowy lub telefoniczny kontakt z sekretariatem
sekretariat@1lo.rzeszow.pl tel. 17 74 82 820

Sukces w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej

Olimiada Ekologiczna

Niezmiernie miło nam poinformować, że Paulina Piatczyc uczennica klasy 2fs została laureatką etapu centralnego XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Opiekunem uczennicy jest p. Ewa Świdrak.

Serdecznie gratulujemy!

Wspomóż kociaka z fundacji!

W tym tygodniu w naszej szkole organizowana jest zbiórka na rzecz fundacji dla bezdomnych kotów “Felineus” w Rzeszowie 🐱 Jeśli chcecie wziąć udział i podarować nieco szczęścia kociakom, organizatorki z klasy 2Dg będą na was czekać od 7 do 11 czerwca w podanych niżej godzinach.

Zbierać będziemy obok schodów w dolnym korytarzu szkoły 🐈

Każdy dobroczyńca dostanie pieczątkę na karcie aktywnego ucznia, a ci, którzy wspomogą nas rzeczowo (karmą, żwirkiem…), będą mieli możliwość wybrania dla siebie drobnego upominku!

Stypendium dla dziewczyn

Jeszcze do 30 czerwca trwa nabór do VII edycji programu stypendialnego Nowe technologie dla dziewczyn, do którego aplikować mogą tegoroczne maturzystki, które wybierają się na studia na jednej z 44 polskich uczelni (lista uczelni i kierunków), jak i studentki! Jest to pierwszy i jedyny w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Organizatorami programu są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel.

Inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe:

  • znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel,
  • otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami,
  • zaprosimy je również do wzięcia udziału w Programie Stażowym, w bardzo ekscytującym miejscu – w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie lub w Intelu w USA.
    Więcej informacji TUTAJ

Uwaga!

 
Książki też mają wakacje!
Uczniowie są proszeni o zwrot książek do biblioteki szkolnej do dnia 21 czerwca 2021 roku.

Program “Nie zagubić talentu”

Zapraszamy do zapoznania się z Programem „Nie zagubić talentu”.
Program jest w całości finansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego i ma na celu rozwój uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół województwa podkarpackiego.
Celem Programu jest:
 – zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży,
 – wspierania uczniów województwa podkarpackiego w rozwijaniu ich uzdolnień i zainteresowań,
 – promowanie młodzieży szczególnie uzdolnionej,
 – doprowadzenie do wzrostu aspiracji edukacyjnych i aktywności uczniów, a także poczucia własnej wartości w społeczności szkolnej i lokalnej.
Program „Nie zagubić talentu: skierowany jest do uczniów, którzy ukończyli co najmniej klasę szóstą szkoły podstawowej i obejmuje:
 – stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe,
 – stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne,
 – nagrody pieniężne.

Więcej informacji www.podkarpackie.pl

Sukcesy koszykarek I LO

Koszykarki SPZ WJM I LO Rzeszów  mistrzyniami Podkarpacia i z awansem do finału mistrzostw Polski 3×3 juniorek U17  oraz wicemistrzyniami Podkarpacia juniorek starszych U19!

Reprezentacja I LO w koszykówce 3×3. Stoją od lewej: A. Noworól 2fs, A. Wilk 2as, E. Konieczny 2ds, B. Pliś; poniżej od lewej: N. Gorzelnik 2bs, I. Syzdek 2cs.

Sobota 22  maja 2021 to  historyczny dzień w sportowych dziejach naszej szkoły. Pięć uczennic  I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, które reprezentowały  barwy drużyny o nazwie SPZ WJM I LO Rzeszów, odniosły ogromny sukces. Podczas turnieju strefy lubelsko-podkarpackiej, który odbył się w Łańcucie, drużyna  I LO  wywalczyła awans  do finałów mistrzostwo Polski w  kategorii juniorek U17 w rozgrywkach Polskiego Związku Koszykówki w nowej olimpijskiej dyscyplinie sportu, jaką jest koszykówka 3×3.  
Z uwagi na zwieszenie rozgrywek międzyszkolnych, koszykarki, będące uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, brały udział w profesjonalnych rozgrywkach Polskiego Związku Koszykówki. We współpracy z klubem SPZ powstała drużyna o nazwie SPZ WJM I LO Rzeszów, której trzon stanowiły uczennice naszego liceum: Natalia Gorzelnik (II bs), Emilia Konieczny (II ds), Aleksandra Noworól (II fs), Ilona Syzdek (II cs) i Aleksandra Wilk (II as). Podczas strefowego turnieju drużyna I LO wygrała wszystkie spotkania w swojej grupie. Rozpoczęła od  zwycięstwa z silną drużyną  MOSiR Krosno 10-7, potem po niezwykle emocjonującym meczu podopieczne Bogdana Plisia pokonały faworyta rozgrywek zespół AZS UMCS Lublin 6-5, by na koniec wysoko zwyciężyć MOSiR Przeworsk 16-1. W półfinale SPZ WJM I LO Rzeszów pokonał SPZ WJM Załęże 12-7, zdobywając tym samym mistrzostwo Podkarpacia w koszykówce 3×3 w kategorii juniorek U17.  Tytuł ten zapewnił awans zespołowi I LO do finału mistrzostw Polski, który rozegrany zostanie w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku.
Nie był to jedyny sukces koszykarek SPZ WJM I LO Rzeszów w bieżącym sezonie. W debiucie w rywalizacji w koszykówce 5×5 w kategorii juniorek starszych U19, zespół I LO zajął drugie miejsce w województwie podkarpackim, wygrywając dwukrotnie z zespołem MOSiR Przeworsk 85:33 i 77:39 oraz przegrywając dwa mecze z MLKS Rzeszów 40:78 i 42:84. Dodać trzeba, że nasze czołowe zawodniczki były młodsze od rywalek o dwa lata. Królowa strzelczyń rozgrywek została Ola Noworól, zdobywczyni 77 punktów. Szkoleniowcem  zespołu jest nauczyciel I LO Bogdan Pliś, a pomaga mu trener Wiesław Syzdek.
 

Zwycięstwo w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich IPN

Miło mi poinformować, że w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych o Puchar Prezesa IPN w finale brały udział dwie drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Obie drużyny pokonały w dwóch eliminacyjnych debatach swoich przeciwników i zakwalifikowały się do finału. W etapie finałowym debatowano nad tezą “Bez Kościoła katolickiego nie udałoby się obalić komunizmu w Polsce”. Po stronie Propozycji znalazła się drużyna w składzie: Aleksandra Warchoł, Aleksander Oleszek, Bartosz Łapkowski oraz Kornelia Wilk z klasy 2ag, po stronie Opozycji debatowali: Julia Wiater (kl. 2ag), Laura Grębowska (kl. 2bs), Szymon Urbanek (kl.2ag) oraz Katarzyna Kiebała (kl. 3b). Decyzją sędziów wygrała drużyna Opozycji, która w ten sposób zakwalifikowała się do etapu Ogólnopolskiego, który odbędzie się we wrześniu br.

Opiekunem drużyn jest prof. K.Milcarek-Mróz

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Stypendium

Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia 5 lipca 2021 roku rozpocznie rekrutację do 10 Edycji stypendiów akademickich na rok 2021/2022.

Celem Fundacji jest zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży z małych miejscowości, realizowane poprzez pomoc finansową, która niejednokrotnie jest jedyną szansą na podjęcie studiów wyższych w większych miastach.

Stypendia w wysokości 6000zł. przyznawane są na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach akademickich.

Stypendium przeznaczone jest dla maturzystów, ludzi młodych i ambitnych. Prosimy o zapoznanie się z informacją o możliwości jaką daje stypendium FEJJ.
Link do naszej strony: www.fejj.p
Link do Regulaminuhttps://www.fejj.pl/pierwszy-rok/Home/Terms?pId=1&eId=8

Sukces w Konkursie Poetyckim Na Początku Było Słowo

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 2bg Patrycja Wójcik zajęła I miejsce w Konkursie Poetyckim  Na Początku Było Słowo.
Nagrodzone wiersze Patrycji to Milijon, Akademia Romantyczna, Spod niebieskiej gwiazdy.
Konkurs został zorganizowany przez  Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie i skierowany do uczniów klas VII, VIII i szkół ponadpodstawowych. W skład jury weszły Panie Profesor Katarzyna Kadyjewska, Anna Sitko-Ciupak i Dorota Frańczak.

Opiekunką Patrycji jest prof. Małgorzata Byszuk
Serdeczne gratulacje!

Laureat XXXVI Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała

konkurs matematyczny

Miło nam poinformować, że Kacper Pszona, uczeń klasy 1c,
uzyskał tytuł Laureata I miejsca w XXXVI Konkursie Matematycznym
im. prof. Jana Marszała.

Serdecznie gratulujemy!
Opiekunem ucznia jest p. prof. E. Jagoda.

Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za zaangażowanie i podjętą pracę.

Finalistka Olimpiady Języka Łacińskiego

Olimiada Języka Łacińskiego

Miło mi poinformować, że Katarzyna Kiebała uczennica klasy 3b została finalistką
XXXIX Olimpiady Języka Łacińskiego
.

Opiekunem uczennicy jest prof. Katarzyna Milcarek-Mróz.

Serdecznie gratulujemy!

Zwycięzcy konkursu “Wychowankowie I Gimnazjum w walce o niepodległą Polskę”

21 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Wychowankowie I Gimnazjum w Rzeszowie w walkach o niepodległą Polskę w latach 1914 – 1921”. Był on jednym z działań podjętych w ramach projektu „Rzeszów swoim bohaterom” sfinansowanym w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Konkurs stanowił doskonałą okazję na przypomnienie sylwetek najwybitniejszych wychowanków naszego Liceum. Spośród uczniów klas drugich i trzecich najlepsi okazali się uczniowie klasy 2 ag, którzy zajęli pięć czołowych lokat i zostali nagrodzeni przez pana Dyrektora.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zwycięzcy
Zwycięzcy

Sukces w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

Z radością informujemy, że nasi uczniowie: Katarzyna Kiebała z klasy 3b i Szymon Urbanek z klasy 2ag 
uzyskali tytuły Laureatów LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
To wyjątkowy sukces w bogatej historii szkoły. Cieszymy się, że I LO to społeczność tych, którzy stale chcą wiedzieć i rozumieć więcej.
Serdecznie gratulujemy Kasi i Szymonowi oraz ich Rodzicom. Życzymy także powodzenia w dalszych zmaganiach naukowych!

Uczniami opiekują się prof. Małgorzata Byszuk i prof. Agnieszka Jurczak.

Finalista 45 Olimpiady Języka Angielskiego

45OlimiadaJęzykaAngielskiego

Z radością informujemy o sukcesie Karola Hodura,
ucznia ILO w Rzeszowie. Został on finalistą 45 Olimpiady Języka Angielskiego.
Gratulujemy sukcesu wśród 60 najlepszych w Polsce!

Opiekunem Karola jest Magdalena Janicka-Rzeszutek

Finalistka 44 Olimpiady Języka Niemieckiego – Hanna Milke

Olimpiada Języka Niemieckiego

Miło nam zakomunikować, że Hanna Milke
uzyskała tytuł finalisty 44 Olimpiady Języka Niemieckiego,
opiekunem uczennicy jest Pan Wacław Wałach. Serdecznie gratulujemy!

Dodatkowo informujemy, że do zawodów centralnych z filozofii
zakwalifikował się uczeń klasy II Ag Szymon Urbanek.
Opiekunem ucznia jest Pan Michał Żarski. Serdecznie gratulujemy!

 

Mateusz Grendys Mistrzem Polski w judo!!!

Uczeń naszego liceum Mateusz Grendys z klasy 1b zdobył Mistrzostwo Polski w judo w kategorii wagowej do 66 kg na Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodziczek, które odbyły się w miniony weekend w Poznaniu. W zawodach wzięło udział 459 zawodników. W wadze Mateusza startowało 64 judoków, w drodze po złoty medal zwyciężył sześć pojedynków. Judoka na co dzień trenuje w Klubie Sportowym UKJ Millenium Rzeszów pod okiem trenera Piotra Majchera.

Olimpiada Znajomości Afryki – gratulujemy!

Olimpiada Znajomości Afryki

Miło nam poinformować, że Mateusz Kulig z klasy 2ag
otrzymał tytuł laureata, a Nikodem Wanat z kl. 2as tytuł finalisty
w ogólnopolskiej i interdyscyplinarnej Olimpiadzie Znajomości Afryki.
Opiekunem uczniów jest prof. Marcin Świętoń.
Uczniom i rodzicom serdecznie gratulujemy!

Sukces w Olimpiadzie Filozoficznej

filozofia


Niezmiernie miło nam poinformować, że Szymon Urbanek z klasy 2Ag
został finalistą Olimpiady Filozoficznej.

Opiekunem ucznia jest p. M. Żarski.

Serdecznie gratulujemy!

“Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz pracy przymusowej”

Film jest podsumowaniem projektu “Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz pracy przymusowej”, który jest realizowany w ramach XIII edycji konkursu “Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców wojennych. W ramach projektu:
  • Zasadziliśmy dąb pamięci na Lisiej Górze oraz umieściliśmy obok tabliczkę informacyjną.
  • Stworzyliśmy stronę internetową https://ocalicodzapomnienia.wixsite.com/rzeszowskioboz/rzesz%C3%B3w
  • Napisaliśmy publikację (dostępna na naszej stronie)
  • Przeprowadziliśmy lekcję w SP 21 w Rzeszowie i w naszej klasie o Obozie Pracy Przymusowej na Lisiej Górze.
Uczniowie tworzący grupę projektową: Julia Wiater, Emilia Wieczorek, Bartosz Łapkowski – kl. 2ag
Opiekun – Pan Marcin Świętoń 

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top