I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie budynek szkoły . budynek szkoły .

Prof. Józefa Bryg – z honorową nagrodą Świadka Historii

Miło nam poinformować, że nasza emerytowana nauczycielka pani profesor Józefa Bryg otrzymała honorową nagrodę “Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Pani profesor Józefa Bryg jako dziecko wraz rodzicami mieszkała na Wołyniu w miejscowości Palikrowy, gdzie w marcu 1944 roku bojówki Ukraińskiej Powstańczej Armii wraz z Pułkiem SS złożonym z ukraińskich ochotników wymordowały 365 mieszkańców tej wioski. Z siedmioosobowej rodziny przeżyła tylko ona wraz z bratem Stanisławem. Ocaleli pod ciałami zamordowanych rodziców i sióstr. Pani Józefa trafiła pod opiekę Sióstr Miłosierdzia w okolicach Jarosławia. Ukończyła Studium Nauczycielskie. Od 1960 roku pracowała w Rzeszowie w I Liceum jako nauczycielka języka polskiego. Jest bohaterką filmu “Ocalałam z rzezi” Macieja Wojciechowskiego oraz jedną z bohaterek książki Anny Herbich “Dziewczyny w Wołynia”. Dwa lata temu na spotkaniach z młodzieżą z naszej szkoły opowiadała o swojej historii i tragicznych wydarzeniach, których była świadkiem.

Serdecznie gratulujemy pani profesor Józefie Bryg tej wspaniałej nagrody.

3, Światowy Dzień Życzliwości w I LO

19 listopada 2021 r. obchodziliśmy po raz trzeci w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.
Klasa 1 c rozmawiała z Panią dr Anną Mazurkiewicz -Uniwersytet Rzeszowski – o tym „Jak skutecznie komunikować własne poglądy w zespole”.
Klasa 1 b spotkała się z native speakerem Panem Chrisem Wytrwał ze Szkoły Języków Obcych „Promar” w Rzeszowie https://www.promar.edu.pl/kontakt/ , by porozmawiać o życzliwości.
Klasa 2 a wysłuchała prelekcji Pana dra Wiesława Szopińskiego – Uniwersytet Rzeszowski, oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Rzeszowie, wiceprezes zarządu  – „Wystąpienia i prezentacje jako forma komunikacji”.
Prowadzącym zajęcia z młodzieżą Gościom serdecznie dziękujemy!
W odpowiedzi na szkolny konkurs #życzliwi, klasa 2 b pod opieką Pani Agnieszki Jurczak przygotowała sondę, którą można zobaczyć pod linkiem Resolve 2021-11-18 17-30-11.mp4 Gratulujemy dni bez pytania.
Na korytarzach dostępne były zasobniki życzliwych zwrotów.
Plakat promujący Dzień Życzliwości przygotowała Natalia Drachal 2 a – dziękujemy.

Organizacja, opieka i koordynacja: p. Dorota Rakocy, p. Justyna Misiura, p. Iwona Łuka

Nagroda w Wojewódzkim Konkursie “Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Alina Salnikava (3 ds).
Plakat konkursowy przygotowała także Karina Dobek (3 bs).
Opieka: pani pedagog Dorota Rakocy
Na konkurs wpłynęło 235 prac. W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzono ośmiu uczniów z województwa podkarpackiego.
Gratulujemy Alinie i Karinie pięknych i wartościowych prac!

Sukces w badmintonie

17.11.2021 roku w Nowej Dębie odbyły się zawody półfinałowe Wojewódzkiego Licealiady w badmintonie drużynowym. Drugie miejsce zajęła drużyna chłopców w składzie Mateusz Domarski z klasy 3bg, Krzysztof Bira z klasy 3ag, Mateusz Grendys  z klasy 2b. Pierwszy raz drużyna I Liceum awansowała do Finału Wojewódzkiego gry w badmintona.
III miejsce zajęła drużyna dziewcząt w składzie Patrycja Wójcik z klasy 3bg, Ilona Syzdek z klasy 3cs i Emilia Konieczny z klasy 3ds.

Opiekunami drużyny są I. Palczak i F. Dulla.
Serdecznie gratulujemy!

A NEW LIFE WITH CORONA

Projekt eTwinning

Celem projektu było zaprezentowanie życia uczniów na początku okresu pandemii oraz późniejszego dostosowania się do warunków, w jakich musieli zacząć funkcjonować. Uczniowie wymienili się swoimi emocjami i przemyśleniami związanymi z okresem nauki zdalnej oraz negatywnego wpływu pandemii na codzienne ich życie.   

Dzięki wymianie doświadczeń z uczniami z innych krajów doskonalili swoje umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego.  

Projekt trwał od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Uczniowie kontaktowali się za pomocą chatów oraz wideokonferencji.  

e-Twinning

UCZENNICE I LO W REPREZENTACJI POLSKI KOSZYKAREK U-18!

W dniach od 7 – 11 listopada br. dwie uczennice naszej szkoły  Aleksandra Wilk z klasy III as i Aleksandra Noworól z klasy III fs – a zarazem koszykarki drużyny SPZ WJM i I LO Rzeszów,  przebywały na zgrupowaniu kadry Polski juniorek w Żyrardowie.  Obie Ole powołane zostały do ścisłej, szesnastoosobowej grupy juniorek, która przygotowuje się do przyszłorocznych zawodów międzynarodowych. Mamy nadzieję, że obie  uczennice I LO już wkrótce dostąpią zaszczytu reprezentowania Polski. Trenerami obu zawodniczek jest Wiesław Syzdek i Bogdan Pliś.

            Gratulujemy powołania do kadry Polski i życzymy dalszych sukcesów.

Relacja z wyjazdu do Portugalii

We wrześniu 2021 r. wybrani uczniowie naszej szkoły rozpoczęli realizację przedsięwzięcia „Za wolnością i chlebem – emigracyjne wybory Polaków i Portugalczyków” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  

3 października 2021 r. dwudziestu licealistów, pod opieką pięciu profesorów, wyruszyło odkrywać portugalską kulturę i obyczaje. Na miejscu poznaliśmy uczniów Escola Secondaria de Barcelos, z którymi mogliśmy omówić zalety i wady związane z emigracją. Mieliśmy również okazję zwiedzić północną stronę kraju z takimi malowniczymi miejscami jak: Porto, Braga, Barcelos, czy Valença i Viana do Castelo, znajdującymi się przy granicy z Hiszpanią. Korzystając z okazji, część z nas odbyła wędrówkę szlakiem Camino de Santiago, prowadzącym do katedry Santiago de Compostela. Wolne chwile spędzaliśmy na pobliskiej plaży grając w gry, spacerując wzdłuż oceanu napawając się przy tym pięknymi widokami. Zasmakowaliśmy także tamtejszej kuchni, a w szczególności: ciasteczek pasteis de nata, żartobliwie nazywanych przez nas pasztetami. Po dwóch tygodniach owocnej pracy nasza przygoda dobiegła końca. Wróciliśmy bogatsi o nowe przyjaźnie, doświadczenia, barwne wspomnienia i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć. 

Szczegółową relację można zobaczyć na stronie naszego projektu. 

Opracowały: Natalia Drachal (kl. 2a), Alicja Wróbel (kl. 2e)

Zapraszamy do I Liceum!

Zapraszamy Uczniów szkół podstawowych na Wieczór Otwarty w 1 Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, który odbędzie się 19.11.2021r. w godzinach od 17:00 do 21:00.

W trakcie wieczoru otwartego będzie można przyjść do naszego Liceum zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych. Będą również wystawy związane z biologią oraz geografią, a także pokazy robotyczne i wiele więcej. 
Oprócz tego w sali 39 odbędzie się koncert zaduszkowy, który będzie także transmitowany na żywo na mediach społecznościowych naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy!

Konkurs “Giętkie pióro”

Miło nam poinformować, że Natalia Kiebała uczennica 2 e została finalistką IV miejsca konkursu “Giętkie Pióro”.

Protokół jury

Opiekunką uczennicy jest p. Jolanta Radwan.
Gratulujemy!

Spotkanie z rodzicami

Informujemy, że spotkania rodziców z wychowawcami klas odbędą się 16 listopada br. (wtorek): 

 • dla klas I – o godz. 1730 w wyznaczonych salach lekcyjnych: 
 1. kl. I A – sala 38, 
 2. I B–sala 39,  
 3. I C–sala 40,  
 4. I D–sala 41,  
 5. I E–sala 42,  
 • dla klas II – o godz. 18:00 w wyznaczonych salach lekcyjnych:  
 1. II B–sala 16,  
 2. II C–sala 17,  
 3. II D–sala 14,  
 4. II E–sala 13, 
 • dla klas III po gimnazjum – o godz. 17:15 w wyznaczonych salach lekcyjnych:  
 1. III AG–sala 22,  
 2. III BG–sala 16,  
 3. III CG–sala 14,  
 4. III EG–sala 13,  
 5. III FG–sala 34, 
 • dla klas III po szkole podstawowej – o godz. 1715 w wyznaczonych salach: lekcyjnych  
 1. III AS–sala 24, 
 2. III BS–sala 21, 
 3. III CS–sala 10, 
 4. IIIDS. –sala 17, 
 5. III ES–sala 4, 
 6. III FS–sala 44, 

 Wywiadówka odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z Procedurami zapewnienia bezpieczeństwa w I Liceum Ogólnokształcącym, im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa SARS-COV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19. 

Nowy numer “Nauczyciela i Szkoły”

Informujemy, że na stronie internetowej Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie ukazał się – w wersji elektronicznej – listopadowy numer “Nauczyciela i Szkoły”, do którego artykuły napisali  nauczyciele i uczniowie I LO: Piotr Wanat (dyrektor), Małgorzata Byszuk, Agnieszka Mynart i Tadeusz Ochenduszko, Katarzyna Kiebała i Szymon Urbanek.
Zapraszamy do lektury!

Warsztaty biologiczne

Druga edycja warsztatów biologicznych za nami 😉 Tym razem uczniowie klas 2e, 3es, 3fs i 3fg wkroczyli w świat biochemii oraz biotechnologii i zmierzyli się z:
1. Izolacją DNA z materiału roślinnego
2. Badaniem aktywności enzymu – katalazy w organach roślinnych i zwierzęcych
3. Wpływem detergentów na stan błon biologicznych
4. Wykrywaniem cukrów redukujących – próba Fehlinga
5. Wykrywaniem wiązań peptydowych – reakcja biuretowa
6. Wykrywaniem skrobi w produktach spożywczych
7. Badaniem wpływu pH na barwę antocyjanów i betalain

Uczniowie bardzo licznie przybyli na zajęcia, które odbyły się w dwóch turach. Dobrze się bawiąc poznali wiele nowych biologicznych zagadnień – bo nauka i zabawa to najbardziej fascynujące połączenie. Zobaczcie sami!

Stypendium

Uprzejmie informujemy, że wzorem lat ubiegłych, w roku szkolnym 2021/2022 Województwo Podkarpackie/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie realizuje projekty stypendialne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
⦁ Projekt pn. ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych – szkolnictwo ogólne – rok szkolny 2021/2022″ – skierowany jest do uczniów i uczennic znajdujących się w niekorzystnej sytuacji materialnej, kształcących się w szkołach ponadpodstawowych prowadzących kształcenie ogólne, bez względu na miejsce zamieszkania, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tj. umiejętności matematyczno-przyrodniczych, informatycznych, językowych, a także pobudzania ich aktywności edukacyjnej w tym zakresie. Wsparciem stypendialnym w wysokości 5 000 zł/rok planuje się objąć 560 uczni6w i uczennic.

Termin naboru wniosków o przyznanie stypendium: 27 października – 10 listopada 2021 r. Szczegółowe informacje na temat realizacji projektów mogą Państwo pozyskać ze strony internetowej: www.podkarpackie.edu.pl

Szkolny konkurs #życzliwi

19 listopada br. po raz kolejny obchodzić będziemy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.

Odbędą się spotkania dla uczniów z życzliwymi nam Gośćmi.

Dla utrzymania serdecznej atmosfery zapraszamy klasy do konkursu polegającego na stworzeniu pracy #życzliwi.Forma zależy od kreatywności uczniów danej klasy. Prace klasowe prosimy przekazywać organizatorkom święta do 19.11.2021 r. Istnieje możliwość otrzymania dnia bez pytania dla całej klasy, w tym roku szkolnym.

Organizatorkami Dnia Życzliwości są panie: Dorota Rakocy, Justyna Misiura i Iwona Łuka.

IV miejsce w Turnieju Debat Historycznych IPN

Miło mi poinformować, że w finale Turnieju Debat Historycznych IPN, który odbył się w Warszawie w gmachu Sejmu RP we wrześniu 2021 roku nasza drużyna w składzie: Katarzyna Kiebała (absolwentka), Julia Wiater, Szymon Urbanek z kl. 3ag oraz Laura Grębowska z kl. 3bs została laureatem IV miejsca. W rywalizacji brało udział 8 najlepszych drużyn z całej Polski. Opiekunem uczniów była prof. K.Milcarek-Mróz i prof. W.Pietryka.

Serdecznie gratulujemy.

Pamiętamy o zmarłych nauczycielach

 Przed uroczystością Wszystkich Świętych profesor Marcin Wacławik wraz z uczennicami klasy 3as Marią Majewską i Julią Strzępek uporządkowali bardzo zaniedbany grób nauczyciela i dyrektora szkoły prof. Władysława Witka, z prac Uczennice wraz z prof. M. Wacławikiem wycięły wrastający w grobowiec krzak tui, usunęły mech i wyrzuciły różnego rodzaju śmieci nagromadzone przez około 10 lat. Została przyklejona tablica z nazwiskiem zmarłych i umyto nagrobek. Na oczyszczonym grobowcu ustawiono znicze i chryzantemę.

Serdecznie dziękujemy profesorowi M.Wacławikowi oraz Marysi i Julii, że w ten sposób uczciły pamięć byłego dyrektora i nauczyciela szkoły Władysława Witka.

Nasi uczniowie  na II Kongresie Edukacyjnym IT i Szachy

 Dnia 22 września 2021 roku w G2 Arenie odbył się II Kongres Edukacyjny IT i Szachy im. Ignacego Łukasiewicza, organizowany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Wydarzenie uzyskało patronat honorowy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego. Gośćmi przedsięwzięcia byli m.in. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Wiceprezydentka Krystyna Stachowska, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Podkarpacka Kuratorka Oświaty Małgorzata Rauch,   Doradca Wiceprezesa Rady Ministrów Julian Żelaznowski, Dyrektorka PZW w Rzeszowie Krystyna Wróblewska, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie lek. med. kardiolog Stanisław Mazur, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny oraz Dyrektorka Zarządzająca Pionem HR & Komunikacji w Banku Gospodarstwa Krajowego Jolanta Wiewióra.  
Oprócz konkursu z robotyki oraz turnieju szachowego, zaproszeni na to wydarzenie mogli uczestniczyć w konferencji dydaktyczno-naukowej. Mamy zaszczyt ogłosić,  że nasi uczniowie – Mateusz Domarski i Patrycja Wójcik z klasy 3bg poprowadzili  dwa panele tego przedsięwzięcia.  
W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele gazety szkolej Spiritus Scholae, telewizji Hałas oraz inne osoby odpowiedzialne za sprawy medialne naszego liceum.  

F. Życzyński, G. Przybysz
Prezentacja
Otwarcie Kongresu
M. Domarski
P. Wójcik
K. Wróblewska, M. Domarski

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top