– Archiwum aktualności

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
odbędzie się 24 czerwca wg harmonogramu:
godzina 9.00 – msza w kościele Św. Krzyża

godzina 10.00 – uroczystość na dziedzińcu szkoły, spotkanie z wychowawcami

Stypendia

Prosimy o zapoznanie się ze stypendiami dla uczniów.

Program Stypendialny Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares www.erzeszow.pl

Program „Nie zagubić talentu”  finansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego podkarpackie.pl

Projekt “Seniorzy dla szkoły, szkoła dla seniorów”

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że w naszej szkoły rozpoczęła się realizacja projektu „Seniorzy dla szkoły, szkoła dla seniorów”. Polega on na współpracy pomiędzy wolontariatem senioralnym, a wolontariatem młodzieży szkolnej wykorzystująca zasadę wzajemności. Wolontariat dotyczy osób starszych o ograniczonej mobilności lub/i percepcji, które mogą aktywnie włączyć się w działania na rzecz społeczności lokalnej, dzielić się wiedzą i doświadczeniem, aktywizuje osoby starsze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Natomiast młodzi ludzie, którzy dobrowolnie poświęcają swój wolny czas na pomoc drugiemu człowiekowi, uczą się wrażliwości, wyczulenia na potrzeby drugiego człowieka, nabywają wartości, którymi będą się kierować przez całe życie. Poza tym uczą się samodzielności, ogłady, kulturalnego zachowania, szacunku dla osób starszych. Innowacyjność projektu realizowanego w przyszłości na terenie całego kraju pozwoli na stworzenie struktury organizującej pomoc dla seniorów w szerszym niż do tej pory zakresie, przyczyni się również do integracji między pokoleniami w obrębie danego środowiska lokalnego.

Projekt będzie realizowany od marca do października 2022 r. W jego realizację zaangażowani są uczniowie klas 3a, 3 b i 3 f.

Pomysłodawcą projektu jest dr Dariusz Zięba. Koordynatorem p. Marcin Świętoń.

Wydarzenie artystyczne w I LO

W dniu 10 czerwca 2022r. o godzinie 20:37 rozpocznie się sztuka performatywna połączona z happeningiem pt. “Lux illustris- zaczynam się od światła.”
Wydarzenie w symboliczny, nieoczywisty sposób nawiązuje do życiorysu oraz działalności Ignacego Łukasiewicza. Event rozpocznie się przy pomniku Józefa Szajny na Placu Cichociemnych w Rzeszowie, a swój przebieg zakończy w budynku I Liceum. Przygotowane przez absolwentów oraz uczniów I LO im. Ks. Stanisława Konarskiego wydarzenie, opierać się będzie przede wszystkim na bezpośrednich interakcjach z widzem oraz zabawie obrazem, zapachem i światłem. To ostatnie zaś to jeden z tematów przewodnich sztuki. 

Zapraszamy!

Warsztaty matematyczne dla uczniów kas 1-2

Drodzy uczniowie klas 1-2!
Proponujemy Wam warsztaty matematyczne z zadaniami i teorią, jakiej nie ma na lekcjach, a przydaje się na konkursach. Jeśli to coś dla Ciebie, zapisz się. Wypełnij formularz: forms.office.com 

Maturalny Maraton Matematyczny Poziom Rozszerzony 
Drodzy uczniowie klas trzecich! Zapraszamy na  Maturalny Maraton Matematyczny Poziom Rozszerzony. Chcemy z Wami rozwiązać arkusz, rozwiązać wspólnie zadania, jakie pojawiają sią na maturze poziom rozszerzony. Aby wziąć udział w tym maratonie, konieczna jest podstawowa znajomość analizy matematycznej (szczególnie pochodna funkcji i  jej zastosowanie).  Jeśli chcesz do nas dołączyć, wypełnij formularz: forms.office.com 

Maturalny Maraton Matematyczny POZIOM PODSTAWOWY 
Zapraszamy także uczniów klas trzecich na Maturalny Maraton Matematyczny POZIOM PODSTAWOWY. Będziemy rozwiązywać razem arkusz maturalny oraz omówimy zadania, jakie pojawiają sią na maturze na poziomie podstawowym. Jeśli chcesz dołączyć do nas i porozmawiać o maturze podstawowej z matematyki, wypełnij formularz: forms.office.com 

Zgłoszenia do piątku, 10 czerwca 2022r. do godziny 20:00 

Wyjazd do Londynu

Serdecznie zapraszamy na 8 dniowy wyjazd do Anglii. W programie: Greenwich, Londyn (m. in. rejs statkiem po Tamizie, Golden Eye, National Museum, China Town, Tate Modern, Museum of London, Science Museum, Natural History Museum, gabinet Madame Tussauds), Brighton, Canterbury. Zakwaterowanie u angielskich rodzin, wizyta w angielskiej szkole. Wyżywienie 3 x dziennie.

Termin:  2-9 lipca 2022 r.

Koszt: 2199 zł + 99 funtów (wejścia do London Eye, rejs statkiem po Tamizie, Muzeum Madame Tussauds).

Jest jeszcze 10 wolnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń przyjmowanych przez prof. G. Gniewek do 17 czerwca. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Książki też maja wakacje

Książki też mają wakacje !!!
W związku z tym wszyscy uczniowie proszeni są o zwrot książek do biblioteki szkolnej
DO  17  CZERWCA  2022r.

 

Byliśmy na “Skrzypku na dachu”

Fot. Maciej Rałowski

Musical „Skrzypek na dachu” to opowieść przedstawiająca życie społeczeństwa żydowskiego. Fundamentem spektaklu są dzieje Tewie i jego rodziny, która mieszka w Anatewce. W tej historii mamy do czynienia z przenikaniem kultur żydowskiej i rosyjskiej. Główny bohater jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu wspaniałych córek. Mężczyźnie zależy na szczęściu młodych kobiet, dlatego chce wydać je za mąż za zamożnego kandydata, który zapewni im godną i spokojną przyszłość. Sytuacja okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowana, kiedy córki nie popierając propozycji swatki, szukają związków opierających się na prawdziwym uczuciu. Wiernemu tradycji ojcu ciężko pogodzić się z decyzją córek. Staje jednak przed wyborem pomiędzy jej zachowaniem, a szczęściem dzieci.  
Na przedstawieniu w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie 27 maja bieżącego roku były klasy 1b, 2a i 3bs. Spektakl został wyreżyserowany przez Jana Szurmieja. Dzieło nie tylko porywa odbiorcę świetnym ujęciem historii w formie musicalu, ale także przybliża realia tamtejszego społeczeństwa i panujących wówczas zwyczajów.  
Scenografia mogła wydawać się skromna, monotonna i nieciekawa, ale w miarę poznawania historii, której była tłem okazywała się niezwykle adekwatna. Niczym niewyróżniające się dekoracje podkreślały stan majątkowy bohaterów. Nadawała przedstawieniu nostalgiczny nastrój, a jednocześnie dawała widzowi możliwość głębokiego odczuwania dzieła.  
Niepodważalnym atutem inscenizacji była muzyka towarzysząca akcji. Potrafiła w kilka chwil diametralnie zmienić panujący nastrój i przenieść odbiorcę w zupełnie inne miejsce. Nie sposób pominąć efektów specjalnych, które stanowiły duże zaskoczenie dla widza. Pojawiały się w niespodziewanych momentach, kontrastując ze spokojem dzieła wzbudzały wiele emocji.  
Aktorzy doskonale budowali swoje postacie sceniczne i interesująco prezentowali swojego bohatera. Spektakl ukazywał wydarzenia z odległej przeszłości co jednak nie stanowiło problemu dla znakomitego warsztatu aktorskiego. W kwestii odgrywania roli aktorom można pogratulować wspaniałego wyczucia i talentu.  
Połączenie musicalu, humoru, satyry i spokoju wywoływało w widzu sprzeczne emocje i nie pozwalało na jednoznaczne określenie odczuć w stosunku do sztuki podczas jej trwania. Ostatecznie spektakl spotkał się z dużym uznaniem ze strony publiczności i zyskał aprobatę widzów. 

Nikola Łazarz, kl. 2a

Spotkanie z rodzicami

Spotkania rodziców z wychowawcami klas odbędą się

2 czerwca – czwartek o godzinie 17.30.

Back to top