– Cyber Security Week ILO (piątek) “Niebezpieczne wiadomości”

Czy da się łatwo przejąć czyjeś konto?

Ogólne zasady - jak się chronić:

1. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

2. Zachowaj ostrożność w sytuacji, gdy jedyną formą płatności w sklepie internetowym jest płatności kartą.

3. Jeżeli nastąpi przekierowanie na serwis do którego musisz się zalogować – zweryfikuj adres strony. Czy na pewno logując się do Amazonu, logujesz się do Amazonu a nie hackerTest.com?

4. Sprawdzaj adres nadawcy, linki oraz załączniki. NIE KLIKAJ W LINKI I NIE ŚCIAGAJ ZAŁĄCZNIKÓW!!! Przykład z prezentacji został przedstawiony celowo, by pokazać, że mimo iż klikamy w link o nazwie „bank”, mimo iż na stronie wyświetla nam się logo banku, to nie jest to strona bankowa, a strona postawiona przez przestępców.

5. Sprawdzaj co jakiś czas czy twoje hasło znalazło się w wycieku danych : haveibeenpwned.com

Czy podasz mi swój PESEL?

6. Zwracaj uwagę na formę zdań, błędy ortograficzne, literówki (nieważne czy w mailu/sms czy na stronach internetowych).

7. Używaj silnych haseł – stosuj zasady sugerowane przez CERT Polska https://cert.pl/bezpieczne-hasla/

8. Pamiętaj, że googlowska reklama sklepu wcale nie znaczy, że jest on godny zaufania. Takie reklamy można wykupić samemu, nie ważne jakie jest przeznaczenie sklepu.

9. Jeżeli twój bliski znajomy/rodzina poprosi Cię na social mediach o prze-słanie pieniędzy – zadzwoń do niego. Zweryfikuj tę wiadomość.

10. Rób co jakiś czas kopię zapasową swoich danych. Nawet jeżeli utrata danych nie zabolałaby nas tak bardzo jak duże przedsiębiorstwo, to jed-nak pamiętajmy, że komputery i telefony są nośnikami np. zdjęć, filmów. Nie stracimy może dokumentu „podsumowanie 3 kwartału 2022” ale mo-żemy stracić zdjęcia/filmy np. „roczek dzieci”.

11. Podchodź do sprawy „na chłodno”, nawet jeżeli otrzymana przez Ciebie wiadomość narzuca formę „natychmiastowej płatności”, „TERAZ, ZA-RAZ!” – zachowaj spokój.

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top