– Cyber Security Week (poniedziałek)

cyberweekilo2024

Kwestia bezpieczeństwa cyfrowego: przesyłania, przetwarzania i udostępniania informacji z dnia na dzień staje się coraz istotniejsza, zarówno w sieci Internet jak i w analogowym życiu codziennym. Naturalny jest wszechstronny dostęp do informacji. Mamy w zasadzie nieograniczone możliwości komunikacji, wypowiedzi, komentarzy przy jednoczesnym poczuciu anonimowości. Często korzystając z nowoczesnych technologii, udogodnień wpadamy w rutynę opartą na naszych przyzwyczajeniach, mamy pełne zaufanie do ludzi pracujących nad technologiami

zabezpieczającymi pocztę, strony bankowe, portale społecznościowe etc. Zapominamy o tym, że podczas ewentualnego ataku cyfrowego najczęściej to my stajemy się słabym ogniwem.

Wielokrotnie udostępniamy zdjęcia i filmy: swoje, znajomych, dzieci – nie przewidując tego, jak nieprzyjazne osoby mogą to wykorzystać w obecnym czasie jak i w nawet bardzo odległej przyszłości.

Często odruchowo, narażając się na niebezpieczeństwa klikamy w linki w smsach, wchodzimy na strony internetowe klikając w nieznane QR kody, udostępniamy numery BLIK.

Ważna jest też świadomość coraz większych możliwości Sztucznej Inteligencji. Stwarza ona wiele dobrych możliwości jak i zagrożeń. Bardzo często jest stosowana do szerzenia dezinformacji, a to pozwala wpływać na poglądy i decyzje ludzi.

Innym aspektem, coraz istotniejszym jest zachowanie tzw. higieny cyfrowej. Badania wykazują, że spędzamy ogromną ilość czasu, codziennie, wpatrując się w ekrany. Niestety dotyczy to nie tylko dzieci i młodzieży ale i wielu ludzi dorosłych.

W najbliższych dniach będziemy udostępniać naszym zdaniem ciekawe informacje i przeprowadzać akcje, skłaniające do refleksji nad w/w zachowaniami. Zachęcamy do śledzenia naszych działań!

Szkolny Zespół CyberSecurity

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top