MOTTO TYGODNIA 
 Omne ignotum pro magnifico.
"Wszystko, co nieznane,
wydaje się wspaniałe."
 Publius Cornelius Tacitus

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

Archiwum wiadomości

office365info

Konfederacja barska - 250 lat bitwy pod Rzeszowem.

konfederacja barskaKonfederacja barska uważana jest przez niektórych za pierwsze polskie powstanie narodowe. Był to zbrojny związek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Był skierowany przeciwko kurateli Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Trwał od 1768 do 1772 roku i składał się z dziesiątek konfederacji lokalnych pod przewodnictwem tzw. Generalności. Na sztandarach barszczan widniał wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Konfederaci szczególnie mocno przywiązani byli do Cudownego obrazu, jaki znajduje się w kościele w Strzyżowie.  Rycerze nosili na piersiach ryngraf z Matką Bożą, zaś hasło generalne konfederacji brzmiało: „Jezus Marya”. W konfederacji brało udział ok. 100 tysięcy Polaków. Po klęsce konfederacji na Syberię trafiły tysiące konfederatów. Tych, których nie zesłano do Azji, wcielono do carskiej armii. Wśród znanych konfederatów był m.in. Kazimierz Pułaski.

Konfederacja barska w Rzeszowie – 250 lat bitwy pod Rzeszowem
kopiec konfederatów13 sierpnia 1769 roku w Pobitnem - dzisiaj dzielnicy Rzeszowa - starły się ze sobą oddziały konfederatów barskich i Rosjan. To jeden z mniej znanych epizodów konfederacji.Pod wpływam działań konfederatów Rosjanie wycofali się do Łańcuta. W czasie bitwy zginęło ok. 40 konfederatów.
Na pamiątkę tej bitwy we wsi Pobitno usypano kopiec, którego pozostałości można zobaczyć do dzisiaj.1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.