MOTTO TYGODNIA 
Video meliora proboque,
deteriora sequor.
"Widzę i pochwalam to co lepsza, ale skłaniam się ku gorszemu."

Ovidius, Metamorphoses VII 20–21

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

Zaloguj się

Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?  

Archiwum wiadomości

office365info

rekrutacja napis na glowna

Obchody Święta Niepodległości w I LO

8 listopad 2018 - przed szkołą zgiełk. "Państwa Centralne przegrywają wojnę!" "Rada Regencyjna ogłasza niepodległość Polski!" Takie radosne wiadomości ogłaszali wchodzącym do naszej szkoły pewna urocza dama i jej towarzysz rozdając najnowsze wydanie dziennika "Monitor" z dnia 7 października 1918. Stało się tak, gdyż I Liceum przeniosło się wówczas do owych jesiennych dni sprzed stu lat. Tego dnia na korytarzach królowały garnitury, kapelusze, długie suknie i perłowe naszyjniki. O szczególnej rocznicy przypominały nie tylko stroje uczniów, ale też biało-czerwone dekoracje wykonane przez członków Sekcji Dekoracyjnej pracujących w pocie czoła pod okiem Weroniki Borowiec. Sprzedawane były również wykonane przez uczniów kotyliony. Cały dochód z nich (620 zł) został przekazany na konto fundacji Kresy w potrzebie - Polacy Polakom. Kilka klas miało również możliwość wysłuchania wykładu przedstawiciela fundacji pana Wiesława Leszko, który przybliżył ciężką sytuację w jakiej znajdują się nasi rodacy zamieszkujący dawne ziemie II Rzeczpospolitej. Zwieńczeniem tego dnia był Test Wiedzy o Niepodległości przygotowany przez Tymona Kosiorowskiego. Zwycięzcą został Mateusz Ochab.

9 listopada odbyła się debata oksfordzka pomiędzy profesorami historii, a uczniami ze szkolnego Klubu Debat. Tematem nad, którym toczyła się debata była teza "Traktat ryski z 1921 roku odpowiadał polskiej racji stanu". W wyniku losowania nauczyciele mieli za zadanie obronić postawionej tezę przed argumentami uczniów. Decyzją sędziów zwycięstwo przypadło drużynie uczniowskiej. Później cała szkoła zgromadziła się na sali gimnastycznej. Równo o 11:11 włączając się w ogólnopolską akcję odśpiewaliśmy hymn narodowy. Chcąc lepiej poznać okoliczności odrodzenia się państwa polskiego w 1918 wysłuchaliśmy wykładów dyrektora Piotra Wanata oraz naszego absolwenta prof. Grzegorza Ostasza. Całą uroczystość uświetnił śpiew szkolnego chóru oraz scholi.

Uroczystości przygotowane przez samorząd uczniowski przypomniały nam o naszej wspaniałej historii, a także wzbudziły w naszych sercach patriotyczną dumę, a wykłady i pieśni o bohaterach niech będą dla nas świadectwem na całe życie, że bycie Polakiem to honor, ale także obowiązki wobec Ojczyzny.

 

obchody niepod kotylionyobchody niepod szkołaobchody niepod fundacjaobchody niepod fundacja 1obchody niepod testobchody niepod test2obchody niepod debataobchody niepod debata 3obchody niepod debata 2obchody niepod debata4

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.