MOTTO TYGODNIA 
Tempora mutantur,
et nos mutamur in illis.
"Czasy się zmieniają
i my się wraz z nimi zmieniamy."
Przysłowie łacińskie
 
 
 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Zaloguj się

Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?  

Archiwum wiadomości

office365info

78. rocznica powstania AK

1orzeł ak

Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza gen. W. Sikorskiego z dnia 14 II 1942 r. Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową. Była to najsilniejsza i najlepiej zorganizowana armia podziemna w okresie II wojny światowej w Europie. Jej liczebność dochodziła do 300 000 członków. Armia Krajowa prowadziła za pomocą sabotażu, dywersji, wywiadu i propagandy walkę zbrojną z nazistami. AK rozwiązano 19 I 1945 r. przy czym część akowców odmówiła wyjścia z podziemia i kontynuowała walkę z władzami komunistycznymi. Żołnierze AK byli prześladowani przez cały okres PRL, szczególnie w okresie stalinizmu. Obecnie traktowani są jak bohaterowie narodowi.

2ak

W Rzeszowie obchody 78. rocznicy powstania Armii Krajowej rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża, następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie odbyły się oficjalne przemówienia zaproszonych gości, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

6ak

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele IPN, władz samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, mieszkańców regionu oraz młodzieży.

5ak

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1 ag, a wiązankę pod pomnikiem złożyła delegacja złożona z E. Lemiech, K. Biry i B. Łapkowskiego. Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik wojskowy.

5ak

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.