MOTTO TYGODNIA 
Scire volunt omnes,
studiis incumbere pauci.
"Wszyscy chcą wiedzieć, poświęcić się
nauce nieliczni."

 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Młodzież I LO wygrała ogólnopolski projekt w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Jak uczniowie I Liceum stworzyli bohatera i wygrali Ogólnopolski Konkurs Projektów

 

ak1Dziesięcioro uczniów z obecnej klasy III b postanowiło na początku 2020 roku wziąć udział w VIII edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Miłosz Bajda, Izabela Bajek, Wioletta Bubek, Katarzyna Kiebała, Jakub Kłodowski (lider grupy i spiritus movens projektu), Jakub Marek, Antoni Ożóg, Katarzyna Pyra, Julia Szcząchor i Kaja Szymańska pod opieką profesora Wojciecha Pietryki stworzyli grupę Posteritas. Wybuch epidemii jednak pozmieniał plany zarówno organizatorów, jak i grupy z naszego liceum. Terminy realizacji zostały zmienione, a realizacja projektu miała odbyć się w całości podczas wakacji. Mimo trudności maju i czerwcu uczniowie opracowali plan projektu „Sprawdzeni”, który miał na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach jakie niesie ze sobą dezinformacja, a w szczególności fake newsy.


Projekt został podzielony na dwie części: prowokację oraz część właściwą. Prowokacja polegała na stworzeniu nieprawdziwego bohatera z terenów Rzeszowszczyzny – majora Wiktora Pysza, rzekomej ofiary reżimu komunistycznego. W rolę siostrzenicy Pysza wcieliła się profesor Beata Ostasz, wychowawczyni uczniów a dla uwiarygodnienia akcję prowokacyjną skomentował prof. Grzegorz Ostasz z Politechniki Rzeszowskiej. Fake news został rozpowszechniony w lokalnych mediach, dzięki współpracy m.in. z Kurierem Rzeszowskim i Portalem Rzeszowskim, a zaprojektowane przez uczniów banery upamiętniające bohatera zostały rozwieszone w całym Rzeszowie. Wnioski płynące z akcji były niepokojące. Mimo, że kilka tysięcy ludzi widziało fałszywą informację, tylko jedna osoba zareagowała w krytyczny sposób. Na zakończenie działań grupa poprosiła o komentarz dr Dariusza Iwaneczkę z Rzeszowskiego oddziału IPN, który podkreślił wagę poszukiwań lokalnych zapomnianych bohaterów.
Po rozpoznaniu problemu grupa przeszła do realizacji części właściwej, którą było przeprowadzenie wywiadów z autorytetami z bloków społeczeństwo, zdrowie i nauka – Grzegorzem Boratynem, dziennikarzem TVP3 Rzeszów, prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki. Nagrane rozmowy zostały opublikowane na serwisie YouTube. Oprócz tego kampania była prowadzona także na Facebooku i Instagramie, gdzie oprócz filmów pojawiały się grafiki ze statystykami i radami, jak rozpoznać informacje prawdziwe od fałszywych.
Jakub Kłodowski został zaproszony, w roli eksperta i reprezentanta głosu młodzieży, na badania fokusowe prowadzone w Rzeszowie w ramach ogólnopolskiego projektu #PL dla młodych. O grupie, prowokacji i projekcie ukazał się też artykuł w weekendowym wydaniu gazety Nowiny.

ak3Po prawie 3 miesięcznej pracy nad kampanią, odbył się finał, który z uwagi na sytuację epidemiologiczną miał formę zdalną. W Urban Labie w piątek 18 września uczniowie I Liceum zaprezentowali swoje dokonania. „Sprawdzeni” okazali się najlepszym projektem spośród przeprowadzonych w ramach VIII edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Jury szczególnie doceniło oryginalność tematyki projektu oraz pomysł prowokacji, który oprócz uświadamiania społeczeństwa o problemie fake newsów, zwrócił także uwagę na poszukiwania zaginionych bohaterów walczących z reżimem komunistycznym.

ak2To jednak jeszcze nie koniec działań grupy Posteritas. Zaangażowana młodzież nadal chce działać w walce z fake newsami. Planowany jest już kolejny wywiad z dr Agatą Nijander – Dudzińską, socjolożką. Trwałe efekty działań grupy można w każdej chwili zobaczyć w mediach społecznościowych:


Facebook: • strona głównej części projektu: facebook.com/posteritas.1lo
• strona prowokacji: facebook.com/rthniezapomniec/
Instagram: instagram.com/posteritas_1lo
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCBnu_Ud6XNJdR5NbnZR0WjQ

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.