MOTTO TYGODNIA 
De gustibus et coloribus non est disputandum.
"O upodobania i kolory nie należy
się spierać."

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

Archiwum wiadomości

office365info

Andy Warhol stworzył Andy’ego Warhola

warholIkona popkultury, tworząca w nurcie pop-artu. Jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Prekursor, pracujący nowatorskimi technikami. Rewolucjonista sztuki i jej pojęcia. Jednym słowem – Andy Warhol.
Kto nie zna tej słynnej puszki zupy Campbell’s? Albo kolorowego portretu Marilyn  Monroe? To tylko nieliczne z jego dzieł. Sam mawiał, że nie chciał tylko wykorzystywać symboli kultury masowej, ale chciał tworzyć i produkować sztukę masowo. Dlatego zaczął wykorzystywać technikę sitodruku. Pozwoliła mu ona na wytwarzanie takich samych dzieł niezliczoną ilość razy – wykorzystywał do tego specjalne szablony i dzięki nim każdy obraz wyglądał tak samo. Tą metodą chciał podkreślić unikatowość dzieła, to, że istnieje tylko jeden egzemplarz oryginału, a każdy inny to tylko kopia.

Czytaj więcej: Andy Warhol stworzył Andy’ego Warhola

Dyskoteka noworoczna I LO

disco-ball2
Samorząd Uczniowski ogłasza:

 5 lutego o godzinie 18.00 odbędzie się dyskoteka noworoczna w klubie GRAND w Rzeszowie dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego.

 

Wstęp: 7 zł/os


Wpłaty wraz z dokładnymi listami chętnych z poszczególnych klas prosimy składać do dnia 1 lutego do Bartłomieja Ślempa (2a) oraz Klaudii Liszki (2d).

 

Zaproszenie na XIV Ogólnopolską Biesiadę Poetycką

biesiada poetycka 300Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich młodych, utalentowanych twórców do wzięcia udziału w XIV Ogólnopolskiej Biesiadzie Poetyckiej.

„Celem imprezy jest umożliwienie młodym, uzdolnionym i ambitnym ludziom kontaktu z wybitnymi twórcami i krytykami literackimi oraz organizacja zajęć, w czasie których mogą popracować nad swoim warsztatem literackim. Wydawanie „Almanachu poetyckiego” jest formą promocji przyszłych ewentualnych literatów i bardzo często ich debiutem(…)

Niejednokrotnie mieliśmy kontakt z wyjątkowymi młodymi, wrażliwymi i kreatywnymi początkującymi poetami, którzy przybywali do Rzeszowa ze wszystkich stron Polski. Dla nich organizowaliśmy spotkania z takimi twórcami jak: Bronisław Maj, Bogdan Loebl, Jerzy Harasymowicz, Ewa Lipska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Karasek, Janusz Szuber i Janusz Koryl oraz krytykami literackimi i naukowcami, którzy w czasie zajęć pracowali nad kształtowaniem warsztatu młodych twórców i pomagali zamykać w słowie ich przeżycia(…).” 

Tegoroczna Biesiada odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w imprezie. Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa znajdują się w regulaminie Biesiady. Zgłoszenia i ewentualne pytania proszę kierować na adres biesiada@1lo.rzeszow.pl do 28 lutego 2013 roku.

REGULAMIN PDF

Miłość w czasach zarazy

miłośćBiorąc do ręki książkę Gabriela Garcia Marquez, bądź co bądź laureata Literackiej Nagrody Nobla, czytelnik oczekuje uczty dla umysłu. Wydaje się że taka książka musi poruszać ważne tematy, przejawiać bogactwo językowe i przede wszystkim wymagać od czytającego jakiejś reakcji. Moim zdaniem Marquez wypełnił te trzy punkty w niesamowity sposób. Tematem głównym jest miłość, jej zarówno fizyczna jak i duchowa strona, jej siła i determinacja oraz jej niezwykła zdolność do pokonywania trudności. Język w książce jest nieskomplikowany, ale przez wszystkie pięćset stron nie napotkałam ani jednego fragmentu nudzącego czytelnika, bądź niewnoszącego nic nowego do powieści. Po przeczytaniu ostatniej strony odczuwałam tzw. książkowego kaca. Brak ciągu dalszego historii nie dawał mi spokoju. Jedyny zarzut jaki mogę "zaserwować" kolumbijskiemu Nobliście, to brak następnych stu stron powieści. Treść obfituje w retrospekcje, na których właściwie opiera się książka. Co prawda mam mieszane uczucia, bo po lekturze uświadomiłam sobie możliwe konsekwencje niektórych własnych decyzji w przyszłości, ale także poczułam się zbudowana postawą jednego z bohaterów, który udowodnił ze istnieje takie coś jak miłość bezgraniczna, bezinteresowna i wieczna. Polecam wszystkim, którzy chcą dostrzec oczyma wyobraźni zderzenie miłości z trudną rzeczywistością.

Katarzyna Pióro

Bezpłatne spotkanie informacyjne

bolonscy


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

oraz
I Liceum Ogólnokształcące
im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie

zapraszają serdecznie nauczycieli
i uczniów do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym

pt. „Polskie uczelnie w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego.
Nowe warunki, możliwości i perspektywy zawodowe dla absolwentów”.

Spotkanie odbędzie się 18 grudnia 2012 r. (wtorek)
w I Liceum Ogólnokształcącym im.ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, przy ul. 3 Maja 15 (sala 39), w godz. 12.00 – 15.40 (rejestracja uczestników od godz. 11.30).

 

Czytaj więcej: Bezpłatne spotkanie informacyjne

Unia dla młodych, młodzi dla Unii

posel01O Unii Europejskiej wiemy sporo. Z książek, gazet, lekcji w szkole. Dowiedzieć się jednak o niej od osoby z „wewnątrz” to zupełnie co innego. Elżbieta Łukacijewska dała szansę poznania Unii i Parlamentu Europejskiego młodym uczniom I Liceum Ogólnokształcącego, opowiadając im o funkcjonowaniu Zjednoczonej Europy.

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska, podczas panelu dyskusyjnego „Unia Europejska dla młodzieży” przybliżyła strukturę Unii, jej funkcjonowanie oraz opisała swoją w niej pracę jako posła.  O Parlamencie mówiła wiele – o tym, że jest to najbardziej demokratyczna instytucja UE – bo tworzą ją posłowie wybrani w każdym kraju członkowskim przez swoich obywateli. Podkreślając wagę tej placówki, stwierdziła, że 754 eurodeputowanych – w tym 51 Polaków, a 2 z Podkarpacia – ma wpływ na życie ponad 700 milionów Europejczyków, poprzez planowanie budżetu Unii, kontrolowanie wszystkich organizacji unijnych, a także zatwierdzanie przystąpienia kolejnego państwa do wspólnoty. Wspólnoty, którą tworzy 27 państw związanych porozumieniami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. Państw, które zgodnie z mottem Unii Europejskiej – „Jedność w różnorodności”- pomagają sobie nawzajem, i są za to doceniane. Kapituła Nagrody Nobla w bieżącym roku przyznała ten zaszczyt właśnie Unii Europejskiej, w kategorii  Nagrody Pokojowej – sama poseł Łukacjijewska tak skomentowała otrzymanie tego wyróżnienia – „Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż Pokojowa Nagroda Nobla trafiała do osoby, nie zaś organizacji. Tym razem jest jednak inaczej – pozostaje tylko cieszyć się z takiej nagrody i docenić ją.”

foto w galerii

Czytaj więcej: Unia dla młodych, młodzi dla Unii

Wyznania Gejszy - recenzja

gejsza Japonia, kraj uważany za jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo i kulturowo - ubiór,    zachowanie, architektura a nawet styl życia są uznawane na świecie za najnowocześniejsze. Nie zawsze tak było. W książce „Wyznania Gejszy" poznajemy inny świat. Gejsza po japońsku oznacza dosłownie artystkę. Kobiety uznawane za artystki miały za sobą lata morderczych treningów nie tylko tańca i śpiewu, ale także sztywnych zasad etykiety, a nawet perfekcyjnego przeprowadzania ceremonii parzenia herbaty. Tradycja narzucała niezbywalne reguły na ten hermetycznie zamknięty światek. Czy znajdzie się tam miejsce dla małej Chiyo – córki rybaka z maleńkiej wioski? Zdeterminowana dziewczynka podejmuje walkę o lepszą przyszłość i    wykorzystuje szansę od losu.
 Arthur Golden dokładnie opisuje wszystkie etapy życia bohaterki. Od pierwszego do ostatniego słowa lektury byłam przekonana, że opisana historia zdarzyła się naprawdę! Autor w niewiarygodny sposób w ciągu dziesięciu lat piania książki połączył fikcję literacką z prawdziwymi informacjami ujawionymi przez poznane gejsze. Owoc pracy czyta się jednym tchem, nie sposób oderwać się od tego urzekającego egzotycznego świata niedostępnego dla ludzi zachodu. Jedyną rzeczą jaka ostudziła mój zachwyt nad książką jest sztywno narzucony schemat – jest biedne, brzydkie małe kaczątko, jest czarny charakter, jest przybrana matka traktująca córkę jak służącą do momentu gdy nie zaczyna przynosić zysków i jak na amerykański styl przystało jest również rozbudowany i skomplikowany wątek miłosny. Niestety zakończenie nie zaskakuje na tyle żeby dłużej zastanowić się nad lekturą. Mimo wszystko książka zdecydowanie góruje nad filmową adaptacją o tym samym tytule w reżyserii Stevena Spielberga. Moim zdaniem, podczas długich zimowych wieczorów warto na chwilę oderwać się od rzeczywistości i dać się porwać historii z kraju kwitnącej wiśni.

Katarzyna Pióro

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.