– Wykłady otwarte Politechniki Rzeszowskiej

W piątek 17 lutego uczniowie klas 1d, 2d i 3c wraz z opiekunkami prof. A. Błahut, prof. A. Machowicz i prof. E. Krawczyk uczestniczyli w wykładach otwartych prowadzonych przez wykładowców Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.
Uczestnicy wykładu, dzięki w pełni wnikliwej analizie dr Marcina Kowalika, w końcu uzyskali odpowiedź na nurtujące ich od dzieciństwa pytanie „Dlaczego zebry i tygrysy mają paski a lamparty centki?”
Z kolei dr Dawid Jaworski zaczynając od opowieści o problemach wodza indiańskiego jak oszacować ilość skór potrzebnych do pokrycia namiotów tipi, a kończąc na pokazaniu pięknej symulacji w języku programowania R przybliżył metodę Monte Carlo pozwalającą na oszacowanie liczby Pi i pokazał jak to przybliżenie kształtuje się w zależności od parametru n.
Ostatni wykład poprowadzony przez dr Janusza Dronkę w klarowny i intrygujący sposób (tj. teleskopowy jak sam prowadzący to określił) pokazał jak szybko obliczyć sumy kwadratów i sześcianów kolejnych liczb naturalnych.
Dr Janusz Dronka jako były nauczyciel naszego liceum nie mógł pominąć zadania domowego dla uczestników wykładu zaznaczając, że samodzielne jego rozwiązanie tj. wyprowadzenie wzoru na sumę wyrazów ciągu arytmetycznego gwarantuje jego zapamiętanie i jak i świadome wykorzystywanie w przyszłości.
W trakcie wystąpienia Dr Dawid Jaworski zachęcił uczniów do rozważenia opcji studiowania inżynierii i analizy danych, przedstawiając ten kierunek jako szczególnie przyszłościowy, dający gwarancję zatrudnienia i perspektywę ciekawej pracy.
Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w otwartych wykładach, dzięki którym uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i zapoznali się z interesującymi treściami z zakresu zastosowania nauk ścisłych.

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top